تاریخچه نقره

سنگ معدن نقره

تاریخچه نقره

به گزارش زرمیداس، نقره (Silver) که در گذشته آن را با نام سیم می‌شناختند، یک عنصر شیمیایی با نماد Ag است. این فلز نرم، سفید رنگ، براق و جذاب رسانایی الکتریکی و گرمایی بالایی داشته و به صورت خالص و آلیاژ یافت می‌شود. در کتابی به نام Genesis که در مورد آفرینش و پیدایش مواد است به فلز نقره اشاره شده است. در این کتاب آمده که نقره پیش از هزاره چهارم قبل میلاد، در تپه‌های سرباره در آسیای صغیر و جزایر دریای اژه (Aegean Sea) یافت شده است. در ادامه به خلاصه‌ای از تاریخچه نقره می‌پردازیم …

 

کاربردهای نقره

در تاریخچه نقره اشاره شده که این فلز به علت ۲ ویژگی مهمش کاربرد زیادی در صنایع دارد؛ یکی از این دو ویژگی این است که فلز نقره جزو فلزات گرانبهاست، از طرف دیگر همانطور که اشاره کردیم نقره رسانایی گرمایی بالایی دارد، همین دو عامل نقره را تبدیل به یکی از پرکاربرد‌ترین عناصر کرده است. در گذشته بیشترین استفاده از نقره در ساخت زیورآلات بود اما رفته رفته با پیشرفت علم و البته آگاه شدن از ویژگی‌های عنصر نقره، به کار بردن این فلز جذاب در صنایع الکترونیک رونق گرفت؛ تا جایی که امروزه بیشترین مصرف نقره در صنایع الکترونیکی است.

از دیگر کاربردهای آن می‌توان به استفاده در ساخت لوازم پذیرایی مانند بشقاب و قاشق و… اشاره کرد. همچنین نقره استفاده بسیاری در ساخت لوازم و دوربین‌های عکاسی، ابزار آلات موسیقی، آینه، سکه و… دارد. ذکر این نکته ضروری است که معمولا نقره را به صورت آلیاژ با مس در صنعت به کار می‌برند. معمولا در علم شیمی استفاده‌های جالبی از آن می‌شود؛ برای مثال از آن به عنوان کاتالیزور در برخی فرآیندها استفاده می‌شود، تهیه بوته‌های مخصوص ذوب مواد قلیایی نیز از دیگر کاربردهای آن در علم شیمی است. بیشتر بخوانید : همه چیز درباره پابند

 

تولیدکنندگان نقره

بیشتر نقره دنیا از معادن سنگ‌های نیکل، مس، سرب و روی در کشورهای پرو، مکزیک، چین، استرالیا، بولیوی و… بدست می‌آید. البته که مکزیک با بیش از ۴۶۰۰ تن تولید در سال بزرگترین تولیدکننده این فلز گرانبها در جهان است. از نظر مقدار تولید در کل دنیا نیز اعداد و ارقام جالبی در دست است. طبق آمار رسمی، تولید جهانی نقره در سال ۲۰۱۰ عددی بالغ بر ۲۲ هزار تن بوده که بیشتر از ۵ برابر تولید طلاست. اما خب یکی از نکات اصلی که استفاده از آن را در مقایسه با طلا به شدت افزایش داده، قیمت به صرفه‌اش است به گونه‌ای که می‌توان گفت قیمت آن یک هفتادم بهای طلاست.

حدود هفتاد و پنج درصد نقره تولیدی، در حقیقت فراورده‌های جانبی حاصل از استخراج سایر فلزات است! به علاوه، مقدار مهمی از نقره نیز از طریق بازیافت سکه‌های از رده خارج شده که باید با مقداری نقره آلیاژ شوند، جمع‌آوری می‌گردد. همچنین بازیافت نقره از قراضه‌های صنعتی که ضمنا شامل باقیمانده‌های عکاسی است، با اهمیت تلقی می‌گردد.

 

آشنایی با عیار و تاریخچه نقره

انگشتر نقره عیار 925

برای اینکه متوجه میزان عیار نقره خود شوید، راهکاری را به شما ارائه می‌دهیم. به کمک یک ذره‌بین قطعه‌ی خود را مشاهده نمایید. معمولاً برخی اعداد بر روی نقره حکاکی می‌شوند. اعدادی از قبیل: ۹۲۵، ۹۰۰ یا ۸۰۰ این ارقام درصد نقره‌ی خالص آن قطعه را نشان می‌دهند. مثلاً وجود عدد ۹۲۵ به این معنی است که ۹۲٫۵ درصد قطعه‌ی مذکور از نقره‌ی خالص تشکیل شده است. در حقیقت منظور از نقره خالص، همان شمش نقره یا به اصطلاح بازاری‌ها نقره گوارسه (پنبه) است.

در آینده بیشتر در مورد تاریخچه نقره و کاربرد‌های آن صحبت خواهیم کرد. با مجله خبری زرمیداس همراه باشید …

دیدگاه‌ها ۰

*
*