آشنایی با سنگ‌های قیمتی (قسمت اول)

آشنایی با سنگ قیمتی

آشنایی با انواع سنگ‌‌ قیمتی زیورآلات

حتما تا به حال با دیدن زیورآلات قیمتی مانند انگشتر، ست، دستبند و… سنگ‌هایی که در آنها به کار رفته، توجه شما را جلب کرده است. سنگ‌هایی که در رنگ‌های مختلف وجود دارد، از آبی و قرمز و سبز گرفته تا رنگ‌های خاص و بسیار جذابی که نمای ویژه‌ای به ابزارهای زینتی مانند انگشتر می‌دهند. همه ما تا به حال مجذوب این سنگ‌های زیبا شده‌ایم اما اطلاعات بسیار کمی از آنها داریم. در این سری از مقالات ما قصد داریم، شما را با معروف‌ترین گونه‌های این سنگ‌ها ( سنگ قیمتی ) آشنا کرده و اطلاعات کلی به شما بدهیم.

 

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه

اول از همه رفتیم سراغ یکی از عجیب‌ترین و البته معروف‌ترین سنگ ها! فیروزه در طول تاریخ همواره مورد توجه بشر بوده است. از انواع آن می‌توان به سنگ فیروزه شجر، نیشابور، عجمی، مصری، کرمانی و… اشاره کرد. این سنگ که در طیف رنگی آبی قراردارد (از آبی آسمانی تا آبی تیره) بازه قیمتی گسترده‌ای دارد. فیروزه از سنگ‌های قیمتی است که استفاده از آن در ایران دوره باستان و بعد از آن در دوره اسلامی رواج بسیاری داشته است. این سنگ برای ساخت انواع آثار در حوزه هنرهای صناعی به کار برده می‌شده است.

بهترین نوع فیروزه را عمدتا مربوط به ایران می‌دانند. رنگ زیبای سنگ فیروزه، موجب استفاده از آن برای ساخت زیورآلات شده است، از طرفی اعتقاداتی که از دوره باستان نسبت به رنگ فیروزه‌ای و سنگ فیروزه وجود داشت و نیز تشدید این اعتقادات در دوره اسلامی باعث شد تا این سنگ بسیار مورد توجه قرار گیرد. فیروزه مرغوب تنها در ایران وجود داشته و از ۲ معدن استخراج می‌شود، یکی از این ۲ رگه، کهن صخره و دیگری نو صخره نام دارد.

جالب است بدانید که نام صحیح و پارسی این سنگ، پیروزه است که اعراب آن را فیروزه نامیدند، به همین دلیل رفته رفته این اسم در زبان پارسی نیز جاافتاد. در گذشته چون سنگ پیروزه از طریق ترکیه به اروپا صادر می‌شد، آنها فکر می‌کردند که این سنگ ترکیه‌ای است به همین دلیل در زبان انگلیسی آن را با نام سنگ ترکی سوراخ‌دار (pierre turquoises) می‌شناسند.

 

سنگ قیمتی کهربا

سنگ کهربا

سنگ کهربا که آن را در زبان عربی با نام عنبر و در انگلیسی به Amber می‌شناسند، در واقع صمغ درختان سوزنی از گونۀ کاج در جنگل‌هایی است که بعد‌ها به زیر آب دریا‌ها رفتند و پس از حداقل ۵۰ میلیون سال آن چنان سخت شدند که امروزه به عنوان سنگ کهربا شناخته می‌شوند و به ما تصویری از جهان پیش از تاریخ را نشان می‌دهند. گاها در این سنگ‌ها، قطعاتی از زمین، حشرات، گیاهان و حتی پستانداران کوچک به دام افتاده دیده می‌شود که قیمت آن را به مراتب بالاتر می‌برد. این سنگ بدلیل جذابیت ظاهری، رنگ متفاوت و زیبا و فرآیند شکل‌گیری بسیار زمان‌بر، قیمت نسبتا بالایی دارد. ( بیشتر بخوانید: تاریخچه نقره )

کهربا در لغت از ۲ واژه کاه و ربا تشکیل شده است. این نام به این دلیل است که این سنگ به هنگام مالیده شدن به یک پارچه یا امثال آن، در سطح آن الکتریسیته ساکن القاء می‌شود و این الکتریسیته ساکن باعث ربایش کاه می‌گردد. سنگ کهربا که در افسانه ها به آن طلای دریاها می‌گویند به علت زیبایی بی‌حد و اندازه‌اش، استفاده فراوانی در صنعت زیورآلات دارد. اما همانطور که اشاره کردیم از قیمت بسیار بالایی برخوردار است، به همین علت است که سنگ‌های کهربای تقلبی بسیاری در بازار وجود دارد که گاهی تشخیص آنها از سنگ اصل دشوار است.

با سری خبرهای سنگ‌های زینتی در مجله خبری زرمیداس همراه باشید تا با سایر انواع سنگ های قیمتی آشنا شویم…

دیدگاه‌ها ۰

*
*