بحران آب در ایران

بحران آب در ایران

به گزارش زرمیداس؛ سالهاست که این تیتر ” بحران آب در ایران ” را در گوشه و کنار شهر می‌بینیم. بحران کم آبی از اندک اتفاقاتی است که گریبان‌گیر اغلب کشورهای جهان است و ایران، به عنوان کشوری پهناور که از منابع آبی کمی بهره می‌برد و نیز آب و هوایی خشک دارد، با این بحران دست و پنجه نرم می‌‎کند.

وضعیت ایران در بین کشورهای جهان

تازه‌ترین برآورد «موسسه منابع جهان» نشان می‌دهد ایران در کنار قطر و لبنان در صدر لیست کشورهایی‌ است که با یک «بحران عظیم» در زمینه آب دست به گریبان هستند. به گفته این نشریه، این ۴ کشور در لبه «روز آخر» قرار گرفته‌اند، یعنی روزی که منابع آبی در آن ممکن است به پایان برسد. برآورد تازه که در «اطلس خطرات آبی» موسسه پژوهشی منتشر شده، ایران را در رده چهارم کشورهای نزدیک به «روز آخر» قرار داده‌است. ” بحران آب در ایران “

در ادامه اشاره شده که ۱۷ کشور از جمله ایران، که مجموعا یک چهارم جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند در شرایطی قرار گرفته‌اند که بدترین نقطه از نظر خشکسالی و کم آبی است.

 

حل مشکل به کمک کشورهای همسایه

بحران آب در ایران

شاید یکی از راه حل‌هایی که هرکس به آن فکر کند، همین باشد. اما باید گفت که جواب منفی است! ایران در بهترین شرایط نیز، نمی‌تواند به کمک همسایه‌ها و کشورهای همجوار خود دلخوش کنند، چراکه ۱۲ کشور از ۱۷ کشور دچار بحران کم‌آبی در غرب آسیا و شمال آفریقا قرار دارند؛ از لبنان و قطر، تا کویت، عربستان سعودی و امارات همه درگیر این مشکل هستند. ” بحران آب در ایران “

 

علت کمبود آب

کارشناسان عوامل زیادی را سبب کم آبی و بجران آب در ایران می‌دانند، همچنین در این مورد مقالات زیادی نیز توسط محققان نوشته شده، در میان تمام این تحلیل‌ها ۳ عامل یکسان به چشم می‌خورد.

  • رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت
  • کشاورزی ناکارآمد
  • سوء مدیریت و عطش توسعه

به گفته کارشناسان این ۳ عامل نقش کلیدی و اساسی را در کم آبی ایران ایفا می‌کنند. به گونه‌ای که چنانچه برنامه‌ریزی صحیحی در سال‌های اخیر وجود داشت، دیگر کم آبی این چنین کشورمان را تهدید نمی‌کرد.

با مجله خبری زرمیداس همراه باشید و از جدیدترین اخبار ایران و جهان مطلع شوید …

دیدگاه‌ها ۰

*
*